İstatistikler
Toplam,
İçerik Sayısı:5337
Kategori Sayısı :27
Okunma sayısı :223.187.817
Bu siteyi nasıl yaptık? Kullanım Şartları Servisler  Açılış Sayfam YapAçılış Sayfam Yap  Sık kullanılanlara ekleSık Kullanılanlara Ekle Tebrik MesajlarıTebrik Mesajları   Künye  Çekinceler  İletişimİletişim
Arama Kutusu

Kategoriler
Fıkra : Süper koşan fare Ekleyen : Murathan Bostancı
Süper koşan fare tamam, sıra 'geliştirilmiş' atlette

Hiç durmadan altı saat boyunca koşabiliyor, saatte 1.2 km. hız yapabiliyor ve çok yediği halde sürekli formda... O bir 'süperfare'!

WASHINGTON - Amerikalı araştırmacılar, hiç durmadan altı saat boyunca, saatte 1.2 kilometre hızla koşabilen 'süperfareler' yarattı.

Araştırmayı yürüten, ABD'deki Cleveland Case Western Reserve Üniversitesi biyokimya profesörlerinden Dr. Richard W. Hanson, aralıksız yedi kilometreden fazla koşan bu süperfarelerin metabolik olarak bisiklet şampiyonu Lance Armstrong'a benzediklerini söylüyor.

Doğadaki benzerlerine göre yüzde 60 daha fazla yemek yemelerine rağmen zayıf ve tam formda kalan farelerin yaşam süreleri de daha uzun. Diğerlerine göre daha agresif olan süperfarelerin, dişileri erkeklerinden uzun yaşıyor. Bu tür olağanüstü fizyolojik nitelikler, PEPCK-C adı verilen enziminin üretimindeki bir genin aşırı oranda ortaya çıkarılmasıyla ilgili.

'PEKCK-C' adı verilen yeni fare, PEPCK-C enziminin iskeletteki kaslarla yağ dokularındaki metabolik ve fizyolojik işlevini anlama amaçlı bir araştırma kapsamında yaratılmış. İlki dört yıl önce yaratılmış farelerin laboratuvardaki sayısı şimdi 500'e yakın. Bu genetiği değiştirilmiş süperfareler, PEPCK-C enziminin DNA'sının kopyası bulunan bir gen takviyesi yapılan altı fareden türetilmiş. Araştırmanın nihai amacının insanların genlerinin geliştirilmesi olmadığı açıklandıysa da, yöntemin, ileride atletlerin doğal yeteneklerinin 'geliştirilmesi' için kullanılabileceği düşünülüyor. (aa, The Independent)

Radikal
03/11/2007
Gülmedim
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Süper!
Bu fıkrayı arkadaşınıza gönderin : Bu Fıkranın yazıcınızdan çıktısını alabilirsiniz. Tıklamanız yeterli.Yazdır       Facebook'ta paylaş
Siz de fıkra eklemek için tıklayın
Gereksiz Bilgi : Filozof Immanuel Kant, hayatı boyunca yaşadığı kasabadan hiç ayrılmadan felsefe yapmıştır.
Aynı Kategoriden Fıkralar
Kafadan bıçaklandı, fark etmedi3.88
Memelerinden tanıdılar3.72
Din değişitiren eşi boşayamama3.85
Süper koşan fare3.38
Risk Faktörü
: Herkes okuyabilir
: Argo,küfür v.s. içerir
: Küfür,erotik ifadeler v.s.
Copyright © 2004 - 20015 Murathan BOSTANCI
Bu site SPL Lisansı ile yayınlanmaktadır.