WWW.FIKRA.GEN.TR  Süper koşan fare


Süper koşan fare tamam, sıra 'geliştirilmiş' atlette

Hiç durmadan altı saat boyunca koşabiliyor, saatte 1.2 km. hız yapabiliyor ve çok yediği halde sürekli formda... O bir 'süperfare'!

WASHINGTON - Amerikalı araştırmacılar, hiç durmadan altı saat boyunca, saatte 1.2 kilometre hızla koşabilen 'süperfareler' yarattı.

Araştırmayı yürüten, ABD'deki Cleveland Case Western Reserve Üniversitesi biyokimya profesörlerinden Dr. Richard W. Hanson, aralıksız yedi kilometreden fazla koşan bu süperfarelerin metabolik olarak bisiklet şampiyonu Lance Armstrong'a benzediklerini söylüyor.

Doğadaki benzerlerine göre yüzde 60 daha fazla yemek yemelerine rağmen zayıf ve tam formda kalan farelerin yaşam süreleri de daha uzun. Diğerlerine göre daha agresif olan süperfarelerin, dişileri erkeklerinden uzun yaşıyor. Bu tür olağanüstü fizyolojik nitelikler, PEPCK-C adı verilen enziminin üretimindeki bir genin aşırı oranda ortaya çıkarılmasıyla ilgili.

'PEKCK-C' adı verilen yeni fare, PEPCK-C enziminin iskeletteki kaslarla yağ dokularındaki metabolik ve fizyolojik işlevini anlama amaçlı bir araştırma kapsamında yaratılmış. İlki dört yıl önce yaratılmış farelerin laboratuvardaki sayısı şimdi 500'e yakın. Bu genetiği değiştirilmiş süperfareler, PEPCK-C enziminin DNA'sının kopyası bulunan bir gen takviyesi yapılan altı fareden türetilmiş. Araştırmanın nihai amacının insanların genlerinin geliştirilmesi olmadığı açıklandıysa da, yöntemin, ileride atletlerin doğal yeteneklerinin 'geliştirilmesi' için kullanılabileceği düşünülüyor. (aa, The Independent)

Radikal
03/11/2007  www.fikra.gen.tr